Культура



Відзнаки ради

 

 


 Докладніше


Вхід працівників

Введіть логін та/або пароль — хибні. Спробуйте еще раз.
Перенаправлення...
 

Галузь "культура та туризм"
в Гайворонському районі

Культурні потреби в районі забезпечує 46 закладів системи Міністерства культури і туризму: 22 бібліотеки, об'єднані в централізовану бібліотечну систему, 21 заклад культури клубного типу, 2 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних заклади та районний краєзнавчий музей.

В клубних закладах району функціонує 150 клубних формувань, в тому числі: любительських об'єднань та клубів за інтересами - 27, аматорських творчих колективів - 120, вони об'єднують 1288 учасників. Стабільно працюють 10 народних аматорських колективів, які достойно представляють район на обласних та Всеукраїнських фестивалях та конкурсах. Серед них, створені на базі районного Будинку культури - молодіжний клуб-театр "Ровесник", якому вперше в Україні присвоєно звання "народний", як любительському об'єднанню, ансамбль народної музики "Будьмо", вокальний ансамбль "Візерунки" - володар Гран-Прі Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва "Калиновий спів" - 2007, хоровий колектив "Відродження" неодноразовий дипломант "Калинового співу", духовий оркестр - незмінний учасник масових районних заходів, естрадний ансамбль "Ретро" - улюбленець людей старшого покоління; театральний колектив Долинівського сільського будинку культури, театральний колектив Хащуватського сільського будинку культури, Заваллівський хоровий колектив, Хащуватський народний аматорський ВІА "Молодіжні ритми". Провідні колективи району є неодноразовими дипломантами та лауреатами обласних і Всеукраїнських фестивалів та конкурсів.


001

На базі Гайворонської центральної районної бібліотеки шостий рік працює інформаційно-ресурсний центр в проекті "Мережа громадянської освіти" з безкоштовним користуванням мережею Інтернет, який підтриманий та фінансується фондом Демократії США. Центр співпрацює з громадськими організаціями та надає інформаційні послуги користувачам різних категорій бібліотек району. Центральна районна бібліотека має власний вейб-сайт.

В 2008 році придбано програмне забезпечення ІРБІС для центральної районної бібліотеки. 

 

004

У районі діє 7 громадських музеїв (три з яких носять звання "народний") та 1 районний краєзнавчий музей, зареєстрований як юридична особа. В районному краєзнавчому музеї розміщено експозицію робіт професійного художника-графіка М.Ф. Жидельова. В 2005 році започатковано районний конкурс дитячих творів образотворчого мистецтва імені М.Ф.Жидельова, переможці якого відзначаються на щорічному святі "Чарівний світ дитинства", приуроченому до Дня захисту дітей.

На базі районного будинку культури працює народний музей творів самодіяльного митця Григорія Пилипишена (дерев'яна скульптура, художнє декорування меблів, живопис (олія), таксидермія).

007

В с. Хащувате діє народний музей історії 5-ї гвардійської танкової армії.

В с. Вікнина на батьківщині українського байкаря Микити Годованця на базі загальноосвітньої школи створено громадський літературний музей.

В Гайворонській та Заваллівській дитячих музичних школах навчаються 260 учнів. Щороку учні беруть участь в обласному конкурсі учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів "Паросток", де здобувають призові місця. Найталановитіші випускники музичних шкіл району продовжують музичну освіту у вищих навчальних закладах України.

На території Гайворонського району на державному обліку перебуває 73 пам'ятки історії та культури: з них 37 пам'яток історії (з внутрішньо-комплексними 55) та 36 пам'яток археології (з внутрішньо-комплексними 69).

До відзначення 75-ї річниці вшанування пам'яті жертв голодомору 1932-33 років в населених пунктах району споруджено пам'ятні знаки жертвам голодомору.

Завдяки своєму географічному положенню, багатим природним ресурсам та історико-культурним особливостям Гайворонський район може бути вигідним і цікавим об'єктом для потенційних інвесторів туристичного бізнесу.

Окрасою нашого краю є Південний Буг. Мальовничі береги ріки утворюють скелі, каньйони, долини, де з весни до пізньої осені буяє різнотрав'я та суцвіття поширених і рідкісних квітів. Тут найкращі місця для відпочинку.

002

У давні часи на берегах Південного Бугу діяли водяні млини. Як свідок тих часів - пам'ятка архітектури ХІХ століття кам'яний млин в с.Соломії.

008

Далеко за межами району й області відома гідрологічна пам'ятка "Іванкова криниця", яка займає площу 2,5 га. Розташоване цілюще джерело, про яке існує чимало легенд і правдивих переказів, на північно-західній околиці с.Котовки. Тут збудовано каплицю і бювет. За хімічним складом вода з джерела містить солі натрію, калію, кальцію, магнію. Діє цех промислового розливу цієї природної столової води. "Іванкова криниця" освячена Єпископом Кіровоградським та Олександрійським Пантелеймоном і віднесена до паломницьких місць Кіровоградської єпархії. 

006

Розроблено туристично-рекреаційні маршрути в межах району за напрямками: місця бойової та трудової слави, мальовничі куточки рідного краю, пам'ятки архітектури. Створено сприятливі умови для розвитку тематичних напрямів туризму, зокрема культурно-пізнавального. На сьогодні до уваги туристів у районі - ознайомлення з вузькоколійною залізницею, Заваллівським графітним комбінатом, пам'ятками історії, археології й архітектури, заповідними місцями - цілюще джерело "Іванкова криниця" та урочище "Салькове", з живописними куточками для відпочинку на берегах Південного Бугу, а також з унікальними експозиціями (народний музей історії 5-ї гвардійської танкової армії в с. Хащувате, народний музей-виставку творів самодільного художника і різьбяра Г. Пилипишена та художньо-меморіальна зала професійного живописця і графіка М. Жидельова в районному краєзнавчому музеї.

Свою творчість жителям району дарують самодіяльні поети, композитори і художники. Вихідцями району є байкар Микита Годованець, поетеси члени Спілки письменників України Ольга Марунич та Галина Берізка, народний артист Росії композитор Ігор Крутий, заслужена артистка України Ганна Янушевич.

 

Вітаємо!!!

Депутат районної ради Корнієнко О.І. нагороджений Почесною грамотою РДА і районної ради з нагоди 60-річчя від дня народження!

© 2022. Гайворонська районна рада